Turbūt daugiau nei pusę savo gyvenimo praleidžiame namuose. Čia miegame, dirbame, bendraujame. Vastu šastra– senovinis traktatas apie harmoningą architektūrą. Jame perteiktos protėvių sukauptos žinios mums, gyvenantiems šiuolaikinės civilizacijos sūkuryje. Sužinokime, kaip pasistatyti namus, kuriuose rastume prieglobstį nuo šiandieninio ūžesio.

Vastu šastra traktate parašyta gana griežtai: „Tas, kuris pradeda statybas neturėdamas vastu šastra žinių, turėtų iš karto būti nuteistas mirtimi, apkaltinant jį tuo, kad griauna valstybės pamatus“. Kodėl taip griežtai? Nes, kaip sakoma vastu, gyvenant neharmoninguose pastatuose, žmogaus vidus taip pat funkcionuoja neharmoningai. Jis daugiau serga, jam ne taip gerai sekasi. Žmogus yra linkęs labiau nusižengti įstatymams, nes iš pat pradžių, statant jo gyvenamąjį būstą, buvo pažeisti visatos įstatymai. Mozaikos vaizdas susideda iš smulkių detalių, taip ir valstybė susideda iš joje gyvenančių žmonių ir jų laimės gabalėlių. Valstybė iš nelaimingų, nesėkmingų žmonių – degraduojanti valstybė.

Kodėl verta pasidomėti harmoningos architektūros dėsniais?
Neįsigilinus gali atrodyti, kam čia viską taip komplikuoti? Kam save apriboti kažkokiais harmoningos architektūros dėsniais? Tačiau iš tikrųjų šie dėsniai ne riboja, o mus globoja ir padeda. Man teko pabuvoti Indijoje, ten, atrodo, mašinos gatvėse važinėja taip, kaip joms patinka, net jei kažkuri mašina išvažiuoja į priešingą eismo pusę, nelabai kas kreipia į tai dėmesį. Judėjimas gatvėse yra chaotiškas ir labai lėtas. Net ir pagrindiniais keliais mašinos juda tik maždaug 40 km per valandą greičiu. Vakaruose yra daug kelių eismo taisyklių ir jomis vadovaudamiesi mes autostradoje judame kur kas greičiu nei 40 km/h. Taip pat ir vastu šastra taisyklės padeda mums sėkmingiau ir laimingiau gyventi.

Žmogus su gyvenamuoju butu, namu, sklypu yra kaip mažytė visatos ląstelė. Kai ląstelė kontaktuoja su aplinka harmoningai, visata jai padeda ir visaip palaiko.

Šiuolaikiniai žmonės dažnai gyvena labai nepalankiose sąlygose. Tarkime, jis gyvena dvylikaaukščio namo pirmame aukšte. Įsivaizduokite, kaip jį slegia visų virš jo gyvenančių žmonių mintys, emocijos, laimės ir nelaimės. Dažnai už sienos yra bendras šiukšlių konteineris, nuteka visų aukštų kanalizacija. Gyvenantiems viršutiniuose aukštuose taip pat ne ką geriau. Jau nuo ketvirto aukšto žmogaus kontaktas su žeme silpsta, o tai reiškia mažesnį stabilumą, tvirtumą.

Kaip manote, kodėl netvarkinguose rajonuose didesnis nusikalstamumas? Žmonės jaučiasi mažiau saugūs? Ar dėl to, kad ten kažkokiu būdu nusprendė apsigyventi visi didžiausi miesto nusikaltėliai? O gal juos tokiais pavertė aplinka, kurioje jie gyvena? Jų rajonai mažiausiai sutvarkyti, pastatyti nepalankiose vietose. Visatoje viskas yra tarpusavyje susiję. Mūsų namai stipriai veikia mūsų būseną, o mes keičiame namus. Gera žinia, kad net jei dabar gyvename ir ne itin palankiomis sąlygomis, galime imtis veiksmų.

Namai – tai mūsų užuovėja, vieta, kur mes vystomės psichiškai, augame dvasiškai ir t. t. Namuose, kurie kaip mikrokosmosas atkartoja visatos modelį, galima pajusti Dievo buvimą, ramybę ir laimę.

Trys pagrindiniai harmoningos architektūros principai:

  1. Yra patogu kūnui;
  2. Suteikia stabilumą/ramumą protui;
  3. Teikia laimę sielai.

Šiuolaikinės statybos daugiausia apsiriboja pirmuoju dėsniu, kad būtų patogu, dar šiek tiek prideda estetikos, kad būtų gražu akiai. Nors tas grožis, geriau įsigilinus – tik kažkoks grožio aidas. Paprastas žmogus, rodos, jau ir pamiršo, kas yra gražu. Ir tik gerai įsižiūrėjus į gotikinius, baroko stiliaus statinius, senovinius lietuvių statytus medinius namus ir jų apdailą, galima po truputį prisiminti, kas yra gražu.

Elementai mūsų aplinkoje

Mūsų aplinka susideda iš skirtingų elementų, ir kartais vienų elementų gali mums trūkti, o kitų būti per daug. Pavyzdžiui, žiemą sumažėjus šviesos, pritrūksta ugnies elemento ir žmones apima depresija, niūri nuotaika. Kai ugnies elemento per daug, tarkime, vasarą arba pietinėse šalyse – viskas išdžiūsta. Mes esame pripratę prie tam tikros aplinkos harmonijos ir visų elementų balanso, tada jaučiamės puikiai.

Mums taip pat gali trūkti erdvės, lygiai taip, kaip ir ugnies, žemės ar kitų elementų. Kol erdvės yra pakankamai, sunku tai pastebėti, tačiau sausakimšame viešajame transporte galime greitai pajausti jos trūkumą. Ankščiau namuose lubos būdavo aukštos. Turbūt daugumai teko pabuvoti senamiesčio butuose ar namuose, kur lubos siekia tris ir daugiau metrų? Ką jau kalbėti apie dvarus, rūmus. Kuo toliau, tuo butai tampa mažesni, o lubos žemesnės. Netgi yra tokia architektūros sritis, kuri domisi mažų erdvių dizainu. Japonijoje yra šiuolaikiniai viešbučiai, kur kambariuko ilgis sulig žmogaus aukščiu ir kartais juose net nėra pakankamai erdvės stovėti. Bet ten rasite visą įmanomą techniką: televizorių, šaldytuvą, kompiuteri, mini tualetą. Jūsų miego vieta per sekundę išsilankstys į darbo vietą, o atidarius spintelę, ji jau taps virtuve ir taip toliau. Ar gi tai nėra kažkoks savotiškas pasityčiojimas iš žmonių? Pinigų daugėja, bet žmonės gyvena vis mažesniuose butuose. Mokslininkai pastebėjo, kad žmonės, gyvenantys mažoje erdvėje, mažiau savimi pasitiki, yra labiau užsispaudę, lėčiau vystosi, jiems sunkiau išsakyti savo nuomonę. Žmonės gyvenantys erdvesniuose namuose lengviau vystosi, lengviau išreiškia save. Bet jei erdvės bus per daug, tai irgi gali sukelti diskomfortą, nesaugumą. Visur reikalingas balansas.

Praktiškai apie visatos dėsnius

Egzistuoja dešimt pasaulio pusių. Keturios pagrindinės: šiaurė, rytai, pietūs, vakarai, taip pat papildančios: šiaurės rytai, pietryčiai, pietvakariai, šiaurės vakarai ir dar dvi kryptys viršus bei apačia. Iš kiekvienos pusės teka skirtinga energija. Bendri bruožai: šiaurė – tai mistinio tobulumo kryptis, rytai – tai atsidavimo Viešpačiui kryptis. Pietūs – tai geros karminės veiklos kryptis ir vakarai – išsilavinimo ir žinių kryptis. Visas šias energijų kryptis reikia turėti omenyje planuojant pastato patalpų išdėstymą.

Vastu įrankis – jantra

Pagrindinis Vastu elementas naudojamas planuojant pastatus – tai vastu jantra. Ją galite pamatyti aukščiau pateiktame paveikslėlyje. Tai kvadratas griežtai orientuotas pagal pasaulio šalis, kuriame nusilenkimo pozoje yra pavaizduota žmogiška figūra. Ši figūra – tai Vastu Puruša. Figūros galva yra šiaurės rytuose, kojos – pietvakariuose ir t. t.

Vedose aprašytos kelios istorijos iš kur atsirado Vastu Puruša. Viena jų pasakoja, kad gyveno didelis demonas ir pusdieviai už jo blogus darbus prispaudė jį prie žemės. Pusdieviai liepė jam nuo šiol būti pastatų, bažnyčių ir mašinų dievybe. Jo pareiga bus juos saugoti, o už tai žmonės juo pasirūpins. Kita istorija pasakoja, kad Viešpats Šiva demonui liepė nustoti daryti blogus darbus, bet tas pasakė, kad aš nesu tavo sūnus, taigi, kodėl turėčiau klausyti. Tuomet Šiva prarijo jį ir išleido su sėkla. Tokiu būdu demonas tapo jo sūnumi. Tada demonas atsiklaupė prieš tėvą, klausdamas, kaip galėtų pasitarnauti. Šiva liepė jam taip ir likti nusilenkimo pozoje ir tarnauti pastatams ir juose gyvenantiems. Mūsų tradicijoje tai kažkas panašaus į naminuką. Kai naminukas patenkintas – tai ir kitiems namo gyventojams gerai sekasi.

Jantros pritaikymas

Vastu puruša jantra yra projektuojama ant visų pastatų, butų ir sklypų. Kiekvienoje jantros dalyje, skirtingi pusdieviai yra sukoncentravę savo energijas.

Rytuose yra sukoncentruota saulės pusdievio energija. Tai reiškia, kad toje namo dalyje turi būti atitinkami elementai pagerbiantys saulės energiją. Rytuose būtinai turi būti langai. Tam, kad tekančios saulės spinduliai apšviestų namus ir pripildytų juos teigiama šviesos energija. Vakaruose, atvirkščiai, langų neturėtų būti arba jie turėtų būti kiek įmanoma mažesni, nes besileidžianti saulė atima energiją.

Pietryčiuose, viename iš devynių jantros kvadratų, yra įsikūręs Agni (ugnies valdovas). Todėl toje pusėje palankiausia įsirengti virtuvę. Vakaruose arba pietvakariuose, kur yra Vastu Puruša sėdynė, geriausia įrengti tualetą. Vidurinis jantroskvadratas yra Brahmos vieta, ši erdvė turi būti palikta tuščia. Anksčiau Indijoje šioje vietoje padarydavo vidinį kiemelį, kartais ten pasodindavo šventą Tulasi medelį. Šioje namo dalyje labai nepalanki vieta tualetui, šioje vietoje neturėtų būti ir sunkių baldų, pertvarų ar panašiai. Toje vietoje geriausia tiesiog patiesti kilimą.

Sklypo pasirinkimas

Vastu patariama sklypą rinktis taip pat atidžiai, kaip renkamės vyrą arba žmoną, nes čia gyvensime visą savo gyvenimą, o taip pat gyvens ir tolimesnės kartos. Sklypas ir namas turi būti griežtai orientuoti pagal keturias pasaulio puses, tam, kad magnetinės linijos, einančios šiaurės-pietų kryptimi kirstų erdvę tiesiai, tekėtų neužkliūdamos. Jeigu šios energijos kažkur užkliūna, susidaro energijų sūkuriai, kurių ten gyvenantys žmonės gal ir nepajaus, bet tai gali sukelti proto neramumą.

Svarbu, kad įvairūs kalneliai, dideli medžiai, dideli akmenys, pakilimai būtų pietų ir vakarų pusėse. Nes iš tų pusių ateina tam tikros negatyvios energijos, kurių geriau išvengti. Gerai, kai šiaurės, rytų ar šiaurės rytų kryptimi yra sklypo nuolydis. Kai nuolydis yra pietų kryptimi, tai gali atsiliepti gyvenimo sutrumpėjimu, nes toje pusėje yra įsikūręs viešpats Jamaradžias (mirties valdovas). Nuolydis vakarų kryptimi gali atnešti įvairias ligas, netektis ir panašiai. Gerai, kai šiaurės, rytų ar šiaurės rytų pusėje yra vandens telkinys, tam, kad Vastu Puruša, kurio galva pritaikius sklypui jantrą yra maždaug toje vietoje, galėtų atsigerti. Jeigu toje pusėje nėra natūralaus telkinio ar upelio, galima padaryti kokį nors dirbtinį tvenkinuką ar pastatyti fontanėlį.

Sklypo forma

Palankiausia, kai sklypo forma yra kvadratinė. Taip pat tinka stačiakampio forma, tik ilgis neturėtų būti žymiai ilgesnis už plotį. Reikėtų vengti visokių keistų sklypo formų, kaip trikampis, daugiakampis, apskritimas. Jei visgi turite netaisyklingos formos sklypą, geriausia jame išskirti kvadratą ar stačiakampį (orientuotą pagal pasaulio šalis) ir aptverti jį tvora ar kaip kitaip pažymėti ribas. Šioje pažymėtoje teritorijoje Vastu Puruša galės daug patogiau įsikurti. Likusią sklypo dalį galite panaudoti mažiau reikšmingiems dalykams. Galite užsodinti krūmais, miškeliu, vaismedžiais, gėlynais ir panašiai.

Kaimynai

Vastu šastroje nepatariama gyventi šalia: ligoninių, kapinių, gamyklų, kalėjimų. Tai vietos iš kurių teka neigiama energija. Taip pat nereikėtų rinktis sklypo, kuris yra apsuptas dideliais pastatais, nes jie gali energetiškai užspausti ir žmogus jaus diskomfortą. Plėsti sklypą palanku tik rytų, šiaurės kryptimis.

Vietos parinkimas namo statybai

Kai sklypas jau išrinktas, vertinamas dirvožemis. Toje vietoje, kur vyks statyba, turi būti nesėdanti žemė. Tai patikrinama tokiu būdu: ryte, tekant saulei, yra iškasama nedidelė duobutė, o žemės paliekamos šalia. Kitą rytą ta pačia žeme duobutė yra užkasama. Jei užkasus gausis kalnelis – labai gerai. Jei lygu irgi neblogai, o jeigu liks duobutė – reiškia šioje vietoje žemė linkusi smegti ir namo statybai ji nėra tinkama.

Palaiminimai iš viršaus

Kai sklypas jau yra, pats laikas jį pašventinti. Vastu sakoma, kad labai gerai į sklypą įleisti karves, kad jos savo kanopomis gerai išmasažuotų žemę. Gerai pabarstyti žemę karvės mėšlu, grūdais. Pavaišinti ten gyvenančias dvasias, nes kiekvienoje vietoje kažkas gyvena, ir gražiuoju paprašyti jų išsikraustyti.

Anksčiau mūsų protėviai kviesdavo šventiką, kuris atlikdavo atitinkamas ceremonijas, jagją. Šiais laikais galima viską supaprastinti ir tiesiog kreiptis į aukščiausiąjį Viešpatį, prašant jo palaiminimų. O jeigu norite, galite pasikviesti kunigą, o gal ir vaišnavų šventiką, kuris moka atlikti jagjos ceremoniją, tokių Lietuvoje yra bent keli.

Naujo namo statyba

Namo statyba prasideda nuo pamatų klojimo. Pamatus kloti geriausia tada, kai saulė eina per tam tikrus zodiako ženklus: jautį, liūtą, skorpioną, vandenį. Jei mes pamatus klojame būtent tada, kai saulė keliauja per šiuos zodiako ženklus – namas tvirčiau stovi. Vadovaujantis Vedų astrologija, tinkamos datos būtų šios: jautis, gegužės 15 d. – birželio 15 d.; liūtas, rugpjūčio 15 d. – rugsėjo 16 d.; skorpionas lapkričio 17 d. – gruodžio 16 d.
Kitas žingsnis, kuris aprašomas vastu – šulinio iškasimas. Šulinys turi būti šiaurėje, šiaurės rytuose arba rytuose. Jei vandens po žeme nėra, tada būtų geriausia įrengti dirbtinį tvenkinį ar kažką panašaus. Šis vanduo pritraukia Lakšmi – klestėjimo deivę.

Viskas natūralu

Namo statybai geriausia rinktis natūralias medžiagas: akmenį, medį, molį ir t. t. Venkite dirbtinių plastmasių ir panašių medžiagų. Natūralios medžiagos yra ilgametės, nereikalauja dažno remonto, geriau laiko šilumą, kartu namas geriau kvėpuoja. Natūralios medžiagos turi energetinę švarą. Jų kitokia vibracija. Žmogus geriau pailsi iš natūralių medžiagų pastatytame name, negu plastmasiniuose rūmuose.

Durys

Įėjimui gera vieta yra šiaurinės sienos vidurys, bet yra ir kitų tinkamų krypčių. Ant durų iš lauko pusės rekomenduojama pakabinti Lakšmi, Ganešo arba karvės su veršeliu atvaizdą. Taip pat tinka svastikos ar om ženklai. Šie ženklai sustabdo negatyvią energiją, įvairias dvasias, vaiduoklius, kurie galėtų įeiti į namus.

Miegamasis

Miegamasis turėtų būti pietvakarių zonoje. O miegoti reikėtų galva į rytus. Miegamojo jaukumui sukurti tinka švelnios ir raminančios melsvos spalvos. Čia neturėtų būti jokių pasaulietinių knygų, televizoriaus, didelių veidrodžių, kuriuose matytumėte save miegantį. Miegamajame neturėtų būti jokių gyvūnų ir augalų. Augalai naktį sugeria deguonį ir išskiria anglies dvideginį.

 

Virtuvė

Virtuvei tinkamiausia vieta – pietryčiai. Šioje namo dalyje įsikūręs Agni – ugnies pusdievis. Viryklę geriausia statyti taip, kad maistą gamintume atsisukę į rytus. Vietai, kurioje valgysime, geriausia parinkti švelnias rožines, oranžines spalvas, tai stimuliuoja virškinimo ugnį. Taip pat kiekvieno kambario pietrytiniame kampe reikėtų pastatyti kokį nors ugnies simbolį. Tai gali būti žvakė, lampada, lempa arba kažkoks elektros prietaisas.

Darbo kabinetas

Darbo kambarys turėtų būti arba rytuose, arba šiaurėje. Stalas turėtų stovėti prie rytinės sienos. Tinka šviesiai žalsvos, salotinės spalvos. Šios spalvos gerina atmintį, intelektą, aktyvina protą.

Vonia ir tualetas

Vonia gali būti rytinėje arba šiaurinėje namo dalyse. Tualetas ir vonia turėtų būti atskirai, Kadangi tualeto energetika yra užteršianti, o vonios, atvirkščiai, apvalanti. Tualetui tinka pietvakarinė namo dalis, kur yra Vastu Puruša sėdynė. Jei nuspręstumėte įrengti pirtį, geriausia ją pastatyti kaip atskirą pastatą šiaurės rytiniame sklypo kampe.

 

Svetainė

Svetainė turi būti šiaurėje, šiaurės rytuose arba rytuose. Svetainės centrą geriausia palikti tuščią. O baldus statyti prie pietinės ir vakarinės sienų, kadangi iš šių pasaulio pusių teka neigiama energija. Gerai visokias spinteles, komodas, sunkius baldus statyti taip, kad jie užstotų neigiamą energiją iš pietų ir vakarų. Altoriui tinkamiausia vieta būtų šiaurės rytų kampas, rytinė arba šiaurinė pusė. Šiose pusėse galima pakabinti šventųjų paveikslų, ikonų. Taip pat šiaurės rytų kampas tinkama vieta įrengti mažą dirbtinį fontanėlį. Svetainei tinka baltos, šviesiai žydros taip pat šviesiai žalios spalvos. Atmosfera svetainėje turėtų būti rami, taiki, pritaikyta bendravimui.

 

Altorinė, meditacijų kambarys

Jei nusprendėte įsirengti atskirą kambarį dvasinei praktikai, meditacijoms geriausia jį įsirengti rytinėje, šiaurės rytų ar šiaurinėje namo dalyje. Medituojančiam ar besimeldžiančiam žmogui geriausia sėstis veidu į rytus.

Seifas, pinigai, brangenybės, svarbūs dokumentai laikomi šiaurinėje namo dalyje, nes ten yra apsistojęs pusdievis Kubera, kuris globoja turtus.

Jei pastatas turi keletą aukštų, vastu šastroje patariama, kad kiekvienas tolimesnis aukštas būtų maždaug viena dvyliktąja žemesnis, negu prieš tai esantis. Panašiai kaip gitaroje kiekviena aukštesnė nata turi trumpesnę atkarpą ant gitaros stiebo. Taip pastatas harmoningai suskambės, priešingu atveju, kiti aukštai slėgs esančius apačioje.

Ką daryti tiems, kurie jau pasistatė namą ar turi butą?

Jeigu jūs jau turite butą ar namą, galite bent iš dalies pritaikyti vastu žinias. Visada galite sunkius baldus, spintas statyti pietinėje ir vakarinėje pusėse. Ant sienų pakabinti šventųjų paveikslų – tai suteikia apsaugą namams. Taip pat tinka gražūs peizažai. Nekabinkite paveikslų su smurtinėmis scenomis, apnuogintomis moterimis, gyvūnais, karais. Gyvūnai – tai žemesnės sąmonės būtybės ir tai gali atsispindėti mūsų sąmonėje. Taip pat, jeigu turite, negailėdami išmeskite visas iškamšas, ragus, kailius ir panašiai, nes tai kitų gyvų būtybių kūnų likučiai. Taip pat namuose neturėtų būti kaktusų. Jie spinduliuoja demonišką energiją.

Mirusių žmonių ar giminaičių fotografijas galima kabinti tik ant pietinės sienos, nes tai mirties valdovo pusė. Jei ant pietinės pusės pakabinsite gyvųjų nuotraukas, tai gali neigiamai atsiliepti jų gyvenimo trukmei. Namuose reikia palaikyti tvarką ir švarą – tai labai stipriai veikia namų energetiką. Išmeskite nereikalingus daiktus, kurie užima vietą ir atima iš jūsų energiją.

O stipriausiai harmonizuosite savo namus – pastatydami į centrą Dievą. Tegul tai bus maži Dievo namai, kuriuose jūs Jam tarnausite – tarnaudami šalia esantiems. Dievas yra viso medžio šaknys ir jeigu jas laistysite – visas medis žaliuos. Dvasinė energija pasklis po jūsų namus ir kitos energijos jau taip stipriai nebeveiks. Kai žmogus gyvena dvasinėje platformoje, tampa nebesvarbu, kaip ir kur jis gyvena.

Linkime, kad Jūsų namuose apsigyventų taika, meilė, ramybė ir Viešpats!