Jeigu tu kada nors panorėsi rasti tokį žmogų, kuris galės įveikti bet kokius, net pačius didžiausius sunkumus ir padaryti tave laimingu, tai paprasčiausiai pasižiūrėk į veidrodį ir pasakyk: „Sveikas!“ - rašė Ričardas Bachas.
Pirmiausia, reikia labai panorėti, kad jūsų gyvenime būtų daugiau harmonijos ir dorybės energijos. Stiprus noras jums garantuos mažiausiai 90 % sėkmės. Įvertinkite visus privalumus, kuriuos satvos (dorybės energija) dominavimas įneš į jūsų gyvenimą – tai sveikata, laimė, ramybė, stipri intuicija, klestėjimas, laimingas asmeninis gyvenimas, sugebėjimas realizuoti giliausias dvasines tiesas. Bet svarbiausia – tai, kad satva yra pagrindas, šis veiksnys būtinas, siekiant išmokti mylėti ir būti mylimam. Jeigu satva nedominuoja, tai žmogaus gyvenime ir meilės bus mažai. Nors besąlyginės meilės išvystymui taip pat reikalingas ir noras, nes vien tik satva šiam reikalui nepadės.
Šiais laikais atgimsta kultūra, kuriai būdingi tokie dalykai, kaip teisinga vaizduotė, darbas su pasąmone, dešinio smegenų pusrutulio panaudojimas ir t. t. Merfis, Silva, Robertas Stounas ir kiti pademonstravo, kaip tai veikia, įrodė, kad žmogus gali greitai pakeisti savo gyvenimą ir pasiekti užsibrėžtus tikslus. Bet kodėl šios metodikos toli gražu ne visiems padeda? Nes jos veikia tik tada, kai žmoguje dominuoja satva, kai jis sugeba pilnai atsipalaiduoti, o jo egoizmo jausmas labai silpnas.
Atkreipkite dėmesį į savo bendravimą: draugai, knygos, internetas, televizija… Nedvejodami atsiribokite nuo netikusio bendravimo ir pasistenkite, kad jis būtų kuo satviškesnis. Rinkitės tinkamas knygas, paskaitas, mokymąsi. Pageidautina nors kartą per savaitę apsilankyti ten, kur susirinkę žmonės aptaria dvasines temas. Nesivaržykite nutraukti draugystę su žmogumi, kuris nuolatos skundžiasi, gyvena neišmanyme, visiems sukelia problemas, bet visiškai neklauso jūsų patarimų ir tiesiog parazituoja. Galbūt su jais vaikystėje žaidėte smėlio dėžėje, draugavote mokykloje ar kartu mokėtės institute, bet tai nereiškia, kad jie turi būti jūsų draugais visą gyvenimą. „Jau geriau badauti, negu valgyti tai, kas papuola; geriau būti vienišam, nei būti draugėje su bet kuo“, – sakė žinomas sufizmo poetas ir filosofas Omaras Chajamas.
Nejučiomis palietėme mitybos temą. Maisto svarba yra ne tik jo teikiamose kalorijose. Kartu su maistu mes gauname ir tam tikrą energiją. Svarbu ne tik tai, ką valgome, bet ir tai, kokioje atmosferoje, su kokiais žmonėmis valgome. Reikėtų valgyti ramioje aplinkoje, išjungus televizorių, nevaikštant. Pamėginkite mėnesį laiko valgyti neskubant, atidžiai sukramtant maistą, sudarytą iš satviškų produktų; prieš tai būtinai pasimelskite – ir su nuostaba pastebėsite, kad jūsų gyvenimas ir jūs pats keičiatės gera linkme.
Laikykitės švaros – tiek vidinės, tiek išorinės. Vidinė švara – tai vidinė ramybė ir nesavanaudiškos, kūrybingos, pozityvios mintys, kupinos meilės. Čerčilis sakė: „Didybės kaina – atsakomybė už kiekvieną mintį.“ Šiame pasaulyje viskas prasideda nuo minties. Taigi sekite savo minčių eigą. Jos parodys, kas su jumis bus rytoj: jausitės sveikas ar nelabai, seksis ar ne visai. Budizme sakoma: „Jeigu norite atsikratyti kančių, turite kontroliuoti savo mintis.“ Jeigu jose vyrauja pyktis, pavydas, nuoskaudos, godumas, kerštingumas ar jaučiamės nuskriausti – tai mums „šakės“. Žinoma, satviškamityba kažkiek atitolins tą momentą, bet vis tiek neišgelbės. Ajurvedoje teigiama, kad svarbiausia mūsų negalavimų priežastis yra neramus protas.
Vidinė švara apima ir vidaus organus. Šiuolaikinio žmogaus, sulaukusio 40 metų, žarnyne gali būti maždaug 10 kilogramų, taip sakant, presuotų išmatų, sumišusių su gleivėmis ir tulžimi. Tačiau jam visai vis tiek, svarbiausia – išoriškai gražiai atrodyti. Tai aistros guna. Bet ar toks žmogus gali būti sveikas? Neseniai kažkokiame laikraštyje perskaičiau apie anglų mokslininkų tyrimų rezultatus. Jie nustatė, kad 95 % susirgimų – tai žarnyne susikaupusių šlakų ir toksinų poveikio rezultatas. Ajurvedoje išsakoma panaši nuomonė. Norint tokių dalykų išvengti, reikia teisingai maitintis, užsiimti fiziniais pratimais ir laikas nuo laiko valyti savo skrandį, žarnyną, kepenis, inkstus. Yra daug literatūros, kurioje duota įvairių valymo procedūrų metodikų.
Išorinė švara apima kūną, drabužius, namus ir panašiai. Kaip manote, kokia energija, kokia guna vyrauja kiaulių gyvenime – dorybės, aistros ar neišmanymo? Žinoma, kad paskutinioji. Kiaulės mėgsta purvą ir net ėda išmatas, tarsi tai būtų koks skanumynas. Gulėdamos šiukšlyne, jos jaučiasi kaip mes penkių žvaigždučių viešbutyje. Tačiau dievai ir angelai jau kitoje gunoje. Todėl turime apsispręsti, kokia energija mums artimesnė. Reikia bent kartą per dieną pasinaudoti dušu (moterims, jeigu turi ilgus plaukus, nebūtina kasdien plauti galvą). Kasdien keisti apatinius ir kojines. Kelnes, marškinius – ne rečiau kaip kas tris dienas. Namuose, ypač valgomajame, turi būti švaru. Dievai ir brahmanai negaili laiko švaros palaikymui. O jūs gailite? Tada nesistebėkite, kad su jumis netinkamai elgiasi aplinkiniai, na, ir pati visata. Atminkite, kad jeigu jūs rengiatės švariais drabužiais, tačiau namuose betvarkė ir nešvara, tai jūsų auroje bus daug tama-gunos (tamsos ir neišmanymo energija).
Parengta pagal Rami Blekt knygą „Trys energijos. Užmiršti sveikatos ir harmonijos dėsniai“.