Ajurvedos rekomendacijos
Atmintis sugeba saugoti, atrinkti ir atkurti bet kokią informaciją. Būtent atminties dėka mes naudojame sukauptą patirtį viso gyvenimo metu. Atminties problemos gali atsirasti absoliučiai bet kokiame amžiuje. Naikinančią įtaką atminties būklei gali daryti tokie faktoriai kaip informacijos perteklius (dažnai pasireiškia mokiniams ir studentams), miego trūkumas, pervargimas, bloga ekologija, toksiškas maistas, stresai, nekokybiškas vanduo, žalingi įpročiai, o taip pat mažas fizinis aktyvumas.
Ajurveda sako, kad atminties problemos – tai arba Kapha došos užsistovėjimas, arba Vata došos suaktyvėjimas ir perteklius.
Kapha došos žmonės turi prastą trumpalaikę atmintį. Jiems labai sunku kažką įsiminti, tam reikia didelių pastangų. Tačiau ilgalaikė atmintis Kapha atstovų yra puiki. Jei jau Kapha ką įsiminė, tai atsimins visą likusį gyvenimą.
Vata došos atstovai priešingai, pasižymi puikia trumpalaike atmintimi. Jie tiesiog pagauna informaciją ore ir nedelsiant pradeda ja žongliruoti. Bet ilgalaikė Vata atmintis prasta. Vata verčiama kaip vėjas arba oras, ir informacija labai greitai „išgaruoja“ iš jos galvos. Tiesiog po kelių dienų Vata gali visiškai neatsiminti to, kuo ji taip nesenai puikiausiai žongliravo.
Pita atstovai dažniausiai atminties problemų neturi. Pita, dėka savo aštrios ir persmelkiančios prigimties, pasižymi gera atmintimi.
Ajurvedinių žolelių ir praktikų pagalba galima išlaikyti ir pagerinti atmintį. Tačiau reikia suprasti, kad ajurvedinius preparatus ir žoleles reikia naudoti pasitarus su specialistu, nes kai kurie jų turi ir šalutinių poveikių.
– Smegenims reikia pilnavertiško sveiko miego. Juk miego metu mūsų smegenys apsivalo nuo toksinų ir įgauna naujų jėgų. Be to labai svarbu teisingai maitinti ir užimti savo smegenis. Analizuojant kokią nors situaciją, atpažįstant ir įsisavinant naują informaciją, smegenyse aktyvuojasi neuronai. Pasivaikščiojimo gryname ore metu mūsų organizmas, ir smegenys tuo pačiu, gauna reikalingą deguonies kiekį.
– Mūsų smegenims reikalingos tiek protinės, tiek fizinės apkrovos. Labai naudingi šokiai, plaukimas, asinchroniški judesiai (pavyzdžiui, rankų sukimas į priešingas puses), neįprasti judesiai (laikyti dantų šepetėlį kita ranka, vaikščioti atbulomis, rašyti kita ranka). Neįprastų situacijų ar judesių metu smegenys stengiasi adaptuotis, aktyvuojasi, įsikrauna energija. Smegenyse susikuria įtampos, gaminasi naujos neuroninės jungtys, ir jos tokiu būdu vystosi bei gerėja atmintis. Fizinio aktyvumo metu organizme sustiprėja kraujotaka ir aktyvuojasi smegenų veikla, paleidžiami mąstymo procesai. Naudinga atmintinai mokytis kokius nors tekstus, eilėraščius, dainas, spręsti kryžiažodžius, piešti (ypatingai mandalas), siuvinėti, o taip pat mokytis užsienio kalbų.
– Labai svarbu nuolatos vystytis ir palaikyti gerą smegenų būklę. Jų sveikam funcionavimui svarbu sveikas mąstymas, judėjimas ir kvėpavimas. Žmogus dažnai išsiblaškęs todėl, kad gyvena nesąmoningai, t.y. „ateitimi ir praeitimi“. Būti „čia“ ir „dabar“ – reiškia būti sąmoningu ir dėmesingu. Egzistuoja daugybė įvairių technikų, kurių dėka galima harmonizuoti savo kūną ir protą. Žmonių, kurie užsiima meditacijomis, atlieka asanas (ypač apverstas ar saulės pasveikinimą), kartoja mantras bei atlieka pranajamas (kvėpavimo pratimus), padidėja darbingumas, pagerėja protinės galimybės, dėmesio koncentracija ir atmintis. Jie geriau orientuojasi informacijos sraute, kokybiškai ją atsirenka ir sugeba greitai priimti sprendimus.
MITYBA
Smegenims labai sveika tokie produktai kaip riešutai (ypatingai graikiniai, tačiau ir kitos riešutų rūšys neblogos), saulėgrąžų sėklos, ankštiniai, grūdiniai, basmati ryžiai, pienas, vynuogės, abrikosai (švieži ir džiovinti), citrinos, pomidorai, burokėliai, brokoliai, obuoliai, granatai, spanguolės, slyvos, mangai. Į patiekalus pageidautina įpilti alyvuogių aliejaus ar įdėti ghi sviesto (lydyto sviesto). Iš prieskonių smegenis teigiamai veikia ciberžolė, rozmarinai, šafranas, imbieras, cinamonas. Juos galima dėti į patiekalus, arbatas, arba tiesiog valgyti su medumi.
AJURVEDINĖS PRIEMONĖS
Atitinkami ajurvediniai preparatai turi protą gyvinančių savybių. Jie laikomi smegenų rasajana (atjaunintojais), t.y. maitina ir jaunina jį. Juos taip pat galima vartoti esant aukštai temperatūrai, intoksikacijoms, įvairioms priklausomybėms (rūkymui, narkotikams, alkoholiui). Jie padeda giliai valyti nervinius audinius ir kraujagysles. Taip pat gerina intelekto lygį.
Egzistuoja daugybė įvairių augalų, kurie padeda gerinti atmintį. Pavardinsime tik pačius efektyviausius iš jų.:
Brahmi (mėlynžiedė taškuonė) aktyvuoja smegenis, gerina atminties būklę, palaiko centrinės nervų sistemos būklę, valo kraujagysles, subalansuoja visas tris došas;
Gotu kola (azijinė centelė arba pelkinė raistenė) stiprina kraujagysles, aktyvina smegenis, gerina kraujotaką, ramina protą, gerina dėmesio koncentraciją, teigiamai veikia centrinę nervų sistemą;
Bhringaraj (gulsčioji grąžulė) tonizuoja, stiprina nervinę sistemą, gerina atmintį, gerina smegenų veiklą, tonizuoja ir padeda atsistatyti neuronams;
Triphala gerina atmintį, stiprina kraujagysles, gerina darbingumą, maitina smegenų audinius;
Ašvaganda (ashwagandha, migdomoji vitanija) gerina atmintį ir darbingumą, mažina stresą, mažina depresiją.
Yra daug įvairių ajurvedinių preparatų, skirtų gerinti smegenų veiklai ir atminčiai. Tai įvairūs žolelių mišiniai, maisto papildai, džemai, rasajanos, čiavanprašai (nors jie daugiau veikia kaip bendras organizmo tonikas) ir kt.
PROCEDŪROS
Efektyvia priemone gerinti atmintį, mažinti nuovargį ir įtampą, o taip pat gerinti darbingumą yra įtrinimas masažiniais judesiais įvairių aliejų į galvos odą ir pėdas nakčiai. Geriausiais aliejais gerinti smegenų darbingumui laikomi brahmi, abrikosų kauliukų aliejai ir ghi sviestas (lydytas sviestas). Brahmi aliejų ir ghi sviestą galima virti iki vandens išgarinimo, įdėti sezamo, ramunėlių, melisos, atvėsinti ir trinti į galvos odą. Tai padeda esant poinsultinei būsenai, galvos skausmams, hipertoninėms būsenoms. Naudingi ir lašinimai į nosį po tris lašus brahmi aliejaus su ghi sviestu. Tai tinka visoms došoms, teigiamai veikia smegenų veiklą, gerina atmintį.
Įvairių žolelių nuovirai labai naudingi esant nerviniams sutrikimams ir atminties problemoms. Juos galima naudoti tiek į vidų, tiek ir apšlakstyti jais kūną po maudymosi ir galvos plovimo. Rekomenduojama užvirinti tokias žoleles kaip melisa, apyniai, valerijonas. Kiaulpienės šaknis, jonažolė, asiūklis, o taip pat ir dilgėlė taip pat ramina ir tonizuoja.
Triphala (trifala) nuoviras labai efektyvus esant nerviniams sutrikimams ir atminties problemoms: 1 arbatinis šaukštelį triphala miltelių reikia užpilti stikline vandens. Virti 5-10 minučių, tada atvėsinti, perkošti ir gerti tokį nuovirą prieš miegą. Taip pat patariama užvirti brahmi miltelius su pienu ir šafranu. Reikia virti 3 minutes 1/2 arbatinio šaukštelio brahmi ir 5 plaukelius šafrano stiklinėje pieno, atvėsinti ir vartoti vakare. Kurso trukmė apie 3 savaites.
Brahmi miltelius galima vartoti 20 minučių prieš valgį kartu su ghi sviestu (1 a.š. sviesto ir 1 a.š. miltelių).
Bhringaraj miltelius ir aloe (alavijo) sultis vartoja atminties, darbingumo gerinimui, po insulto ir esant įvairiems nervų sistemos sutrikimams (1 stiklinė aloe sulčių, 1 a.š. bhringaraj miltelių).