Ajurveda jau seniai nustatė optimalų dienos režimą, kuriame veikia skirtingos 24 valandų ciklo fazės. Kaip ir galima tikėtis, šios fazės išskiriamos Vata, Pita ir Kapha terminais. Kasdienis šių trijų došų kaitaliojimasis labai ryškiai įtakoja mūsų savijautą ir nurodo, kiek efektyviai jūs sugebėsite užsiimti viena ar kita veikla.
Kapha dominuoja nuo 6 iki 10 valandos ryto. Vėliau vyrauja Pita došos įtaka – kaip tikriausiai žinote, tuo metu virškinimo ugnis intensyviausia, – ir užbaigia šį došų ciklą Vata došos periodo įtaka, kuri prasideda 2 valandą dienos ir tęsiasi iki saulėlydžio, po kurio prasideda antrasis ciklas, analogiškas pirmąjam.
Taigi:
* Kapha dominuoja nuo 6 iki 10.00 ryto;
* Pita dominuoja nuo 10 iki 14 valandos;
* Vata dominuoja nuo 14 val. iki 18 val.;
* Kapha dominuoja nuo 18 iki 22 valandos;
* Pita dominuoja nuo 22 vakaro iki 2 nakties;
* Vata dominuoja nuo 2 val. iki 6 ryto.
Taigi, 24 valandų para padalinta į du ciklus – naktinį ir dieninį – iš kurių kiekvienas turi po 3 došų fazes. Kiekviename cikle pirmoji eina Kapha, tada Pita ir paskutinė Vata.
Jei nesipriešinsite gamtos nustatytai Kapha įtakai, kuri dominuoja vakaro metu, jus pasijusite atsipalaidavę, pasiruošę pasinerti į miegą.
Iš tiesų, idealiausiu laiku eiti miegoti laikoma vakarinė Kapha ir Pita laikotarpių sandūra, 10 valanda vakaro. jeigu atsigulsite miegoti vėliau šio laiko, po 11 valandos vakaro, jūs neteksite organizmą atstatančio poilsio, kurio geriausias periodas prasideda su Kapha periodo pasibaigimu. Miegas, prasidedantis vėliau, bus labiau paviršutiniškas ir neramus, kadangi jį veiks atitinkamos Pita došos savybės. Su laiku, miego režimas, neatitinkantis pagrindinių gamtos ritmų, neišvengiamai iššauks chronišką nuovargį.
Neverta nuvertinti miego ciklo svarbos. Jis gali tapti itin svarbiu energijos šaltiniu, kai tik bus subalansuotas.